Belgia turystycznym rajem?

Coraz więcej państw Europy może liczyć na duże zainteresowanie turystów. Jeszcze kilkanaście lat temu najpopularniejszymi miejscami do zwiedzania były odległe tropiki. Oczywiście, egzotyczne destynacje są ciekawe, jednak warto wybierać nieco bliższe kraje, w szczególności będąc mieszkańcem Polski. Wśród ciekawych propozycji można wyróżnić Belgię. Nawet jeśli nie jest to pierwszy kraj, jaki przychodzi na myśl o zwiedzaniu Europy, to z powodu wielu ciekawych lokalizacji warto się tam udać.

Podróż do belgijskich miast

Zanim zaplanuje się wycieczkę do Belgii, warto określić, które miasta nas najbardziej interesują. Udając się na wycieczkę z Polski do Belgii, można równocześnie połączyć to ze zwiedzaniem zachodniej części Niemiec, ponieważ przez ten kraj przebiegać będzie trasa. Miasta, które spotkamy na głównej trasie to Liege i Hasselt, które słyną z przykuwającej wzrok architektury oraz licznych i pięknych kościołów.
Kolejnymi miastami, które warto zwiedzić, są Bruksela i Antwerpia. Można w szczególności skupić się na stolicy Belgii, ponieważ jest ona równocześnie siedzibą instytucji UE. Z tego względu warto obrać Brukselę jako główny cel podróży, a przy okazji zwiedzić inne, blisko położone miasta. Ze względu na to, że Belgia jest niewielkim państwem, zaplanowanie zwiedzania większości znanych miast nie będzie trudne logistycznie.

Najdalej wysuniętym miastem na zachód jest Brugia, a w połowie drogi do niej można zwiedzić Gandawę. Oba te miasta posiadają wiele ciekawych muzeów, dlatego są to miejsca idealne dla fanów historii, sztuki czy kultury. Dodatkowo ciekawa architektura i liczne kanały pozwalają napawać się pięknem tych miast.

Brugia Kanał

Opcje transportu

Komfortowo i dokładnie tam, gdzie chcemy dotrzeć – to wszystko zapewnić nam mogą busy, które są stworzone do dalekich wycieczek. Wyjątkowo wygodne i regulowane fotele zapewnią nam wspaniałe warunki podróży, a nasze plecy nie będą obolałe i zesztywniałe. Dodatkowo, w kabinie każdego takiego busa znajduje się telewizor, który umożliwia oddawanie się oglądaniu filmów podczas długiej trasy. Odpowiednio przyciemniane szyby pozwalają na sen i relaks nawet w ciągu dnia, co przydaje się, kiedy chcemy dotrzeć na miejsce wypoczęci i pełni energii.

Busy wyposażone są w klimatyzację, która pozwala na osiągnięcie optymalnej w czasie jazdy temperatury. Dodatkowym atutem takich pojazdów jest ich spora pojemność bagażowa — wybierając się za granicę, chcemy często wrócić z ciekawymi pamiątkami, dlatego możliwość bezpiecznego ich przetransportowania jest niezwykle ważna. Co więcej, duża ilość foteli bardziej sprzyja podróżom za granicę, ponieważ nowe miejsca najlepiej poznaje się w większym gronie. W ten sposób łatwo zorganizować wycieczkę z grupą przyjaciół czy w towarzystwie członków rodziny.

Oprócz podróży samolotem czy busem można jeszcze rozważyć podróż własnym autem, jednak ze względu na odległość od Polski trasa mogłaby być dosyć męcząca. Dodatkowo osobę kierującą autem mogłaby ominąć degustacja regionalnych trunków, z których słynie Belgia. Z tego względu na tle innych, dostępnych metod transportu, busy z doświadczonym kierowcą wypadają najlepiej.

Z czego słynie Belgia?

Zanim dokładnie zaplanuje się podróż do Belgii, warto zastanowić się, z czego dokładnie słynie to państwo. Pierwsze, co może nam się bardzo dobrze kojarzyć z Belgią, to czekolada. Ponadtrzystuletnia tradycja importowania ziaren kakaowca i produkcji czekolady wpłynęła na zamiłowanie Belgów do jej spożycia, które na każdego mieszkańca tego kraju wynosi ponad 20 kg rocznie! Przyjeżdżając do Belgii i równocześnie będąc fanem czekolady warto udać się do Muzeum Czekolady Chocolate Nation w Antwerpii. Czas zwiedzania wystaw trwa około 1,5 h, podczas którego będziemy także degustować różne czekoladowe przysmaki. Również w Brukseli możemy trafić na liczne manufaktury, które serwują najróżniejsze wyroby — od całego wachlarza czekolad po pralinki w wielu smakach.

Piwo to kolejny znak rozpoznawczy Belgii. W okolicach rzeki Zenne, która potem wpływa do Brukseli, występuje specyficzny rodzaj drożdży (tzw. dzikie drożdże), których używa się do produkcji lokalnego piwa lambicznego. To tylko jeden przykład, potwierdzający zamiłowanie Belgów do tego rodzaju trunku. Słynnym rodzajem alkoholu jest piwo trapistów, czyli przygotowywane na podstawie receptury mnichów klasztornych z odłamu cystersów. Charakterystyczny, mocny smak i naturalne składniki, czynią ten trunek bardzo popularnym na całym świecie. To właśnie w Belgii znajduje się najwięcej browarów produkujących pod okiem mnichów słynne piwo. Zatem będąc w Belgii, należy koniecznie udać się do popularnego browaru i skosztować tutejszych piw.

W większości belgijskich miast można natomiast trafić na słynne i znane w tym kraju przekąski — frytki belgijskie. Są to znane również już u nas grube kawałki ziemniaków serwowane z sosem majonezowym. Dla fanów tego typu potraw Belgia to raj na ziemi. Oprócz podobnych do frytek słonych dań warto skusić się na słodkie gofry, które są równie popularne w tym kraju. Co ciekawe, tradycyjnie są one przygotowywane na bazie drożdży, czyli inaczej niż to się robi w Polsce. Z czystej ciekawości warto porównać ze sobą obie wersje.

Podróż do Belgii może być wspaniałym przeżyciem i źródłem nie tylko nowych doznań smakowych, lecz również wiedzy o historii i kulturze tego fascynującego kraju. Zwiedzając stolicę Belgii a równocześnie siedzibę Unii Europejskiej, można przy okazji przypomnieć sobie genezę jej powstania i to, jak ważnym jest ona tworem. Jeśli połączyć to wszystko z podróżą w wygodnych pojazdach, daje to nam w rezultacie wspaniałą podróż, którą nie raz będziemy chcieli powtórzyć.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *