Belgijska podróż – co musisz wiedzieć o tym kraju?

Belgijska podróż – co musisz wiedzieć o tym kraju?

Belgia to przepiękny kraj o doniosłej historii i bogatej tradycji. Ostatnimi laty stała się ona również popularnym wśród mieszkańców nadwiślańskiego kraju kierunkiem migracji zarobkowej, dzięki czemu powstało mnóstwo połączeń – jednym z najpopularniejszych rozwiązań wśród turystów są busy Polska-Belgia. To należące do Unii Europejskiej państwo nie tylko zapewnia doskonały standard życia, ale też wiele możliwości zatrudnieniowych. Co więcej, jest to także świetne miejsce dla turystów – miasta takie jak Gandawa, Bruksela, Brugia czy Antwerpia czarują piękną zabudową, widowiskowymi zabytkami i innymi atrakcjami. Co warto wiedzieć przed podróżą do Belgii? Jak przygotować się do wyjazdu tego kraju?

Najważniejsze informacje

Zacznijmy od najważniejszych kwestii – jeżeli odwiedzasz Belgię w celach turystycznych, nie musisz mieć przy sobie paszportu, a nawet dowodu osobistego, choć zdecydowanie powinieneś zabrać je ze sobą. Jeżeli jednak zamierzasz pracować w Belgii, to musisz przygotować też europejski akt urodzenia, prawo jazdy, czy Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Wykorzystywaną w Belgii walutą jest euro, a języki urzędowe to niderlandzki, francuski i niemiecki, jednak w wielu przypadkach powinniśmy dogadać się bez problemu również po angielsku.

Sam przejazd do kraju znanego m.in. z doskonałych piw i wyśmienitych pralinek nie powinna sprawić nam problemów – możemy komfortowo i wygodnie wyprawić się w podróż busem do Belgii.

Kultura Belgii

W kulturę tego wyjątkowego kraju na stałe wpisało się piwo – trunek ten jest dla mieszkańców tego państwa tym, czym wino dla Francuzów, a belgijska tradycja produkcji i spożywania tego napoju od 2016 roku figuruje na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Ogromną popularnością cieszą się produkowane właściwie wyłącznie na terytorium tego kraju gatunki, takie jak np. kriek, lambic, blonde, doubble, tripel, a także saison. Piwowarska tradycja wywodzi się z licznych, założonych w Belgii klasztorów – zakonnicy od stuleci przekazują sobie sekretne receptury, a ponadto warzą doskonałe, wyraziste w smaku trunki. Ten alkoholowy napój stał się również częścią narodowej potrawy – waterzooi to gulasz składający się z kawałków kurczaka lub ryb, gotowanych w piwie lub wywarze z mięsa, do których dodawane są warzywa oraz zioła, a także żółtka i śmietana.

Belgia

Jeśli już zeszliśmy na temat kuchni, to nie sposób nie wspomnieć także o innych ważnych dla Belgów daniach. Kraj ten jest uznawany za ojczyznę frytek, które stały się, być może najważniejszym obok złocistego napoju, symbolem narodowym Belgii. Ta ziemniaczana przekąska cieszy się ogromną popularnością także w Niderlandach, lecz to właśnie Belgię uznaje się za jej ojczyznę. Sporym uznaniem cieszy się także stoofvlees, czyli połączenie wieprzowiny i wołowiny gotowane w… a jakże, ciemnym piwie. Oczywiście będąc w Brukseli, Antwerpii czy Liège, koniecznie powinniśmy spróbować także słynnych pralinek.

Odchodząc od tematów kulinarnych – warto wspomnieć także o tym, że w Belgii niezwykłą popularnością cieszą się rowery. Mieszkańcy tego kraju kochają ten środek transportu równie mocno, co Holendrzy, których tradycje i zwyczaje opisywaliśmy w jednym z poprzednich wpisów. Wszechobecni rowerzyści mają na drogach pierwszeństwo tak przed pieszymi, jak i kierowcami samochodów czy innych zmechanizowanych pojazdów. Jeśli planujesz odwiedzić Belgię – nie powinien dziwić Cię widok zatłoczonych tras rowerowych i specjalnych piętrowych parkingów przeznaczonych wyłącznie dla tych napędzanych siłą mięśni dwukołowców.

Belgia, czyli kraj, który krajem nie jest…

Belgia to podzielone na trzy autonomiczne rejony państwo federacyjne. Co więcej, w kraju obowiązuje też podział na trzy wspólnoty – francuską, flamandzką oraz niemieckojęzyczną. Warto o tym pamiętać, gdyż spora część Belgów nie czuje przynależności do wspólnoty narodowej – zdecydowanie ważniejsze są dla nich wspomniane już w tekście regiony. Wybierając się do tego wyjątkowego kraju, powinniśmy też pamiętać, że Belgowie, choć są ludźmi przyjaznymi i otwartymi, nie przepadają za żartowaniem z ich tradycji, kultury czy regionu.

Czy warto wybrać się w podróż do Belgii? To już zostawimy do oceny Wam. Z pewnością możemy jednak napisać, że jest to państwo wyjątkowe, pełne wspaniałych, okraszonych niezwykłymi zabytkami miast. Odwiedzając ten kraj bez wątpienia skosztujecie wyjątkowej kuchni i poznacie przesympatycznych ludzi. Jeśli o Belgię chodzi – my jesteśmy na tak!