Co zwiedzić w Niemczech?

Jeżeli można by szybko podjąć decyzję, jakie europejskie miasto odwiedzić, całkiem słusznym pomysłem byłby Berlin — stolica Niemiec. Jeśli nie bywało się dotychczas na zagranicznych wycieczkach, taka lokalizacja to wspaniała opcja dla poszerzenia swoich doświadczeń kulturowych. Berlin znany jest ze swojej różnorodności i oryginalności. Odznacza się nie tylko ciekawą architekturą, lecz również fascynującym miksem kulturowym.

Berlin — jak zorganizować świetną wyprawę?

Wielu Polaków jeździ do Niemiec w celach zarobkowych. Jest to zrozumiałe, ponieważ w tym kraju pensje są o wiele wyższe niż u nas — niezależnie, czy mowa o kwocie minimalnej, czy średniej. Natomiast warto również spojrzeć na Niemcy jako świetne miejsce do zwiedzania i spędzania wolnego czasu. Stolica państwa za Odrą ma wiele do zaoferowania, dlatego warto zaplanować sobie krótką wycieczkę do tego wspaniałego miasta.

Wybór dobrego przewoźnika to klucz udanych wakacji. Zawsze można pojechać własnym autem, lecz ma to sporo wad. Kierowca, zamiast cieszyć się z pobytu, będzie musiał zregenerować się po długiej jeździe autem. Dodatkowo w zorganizowanym transporcie cena przejazdu jest znacznie niższa, w porównaniu do podróży własnym samochodem. Co bardzo ważne, w Berlinie bardzo dobrze funkcjonuje transport publiczny — nie ma powodu, dla którego własne auto byłoby niezbędne. Optymalną opcją jest zatem dojazd busem. Dlaczego? Po pierwsze Berlin jest miastem, które leży stosunkowo blisko polskiej granicy — nie będzie więc to bardzo daleka podróż. Trasa jednak będzie nieco dłuższa, gdy wyruszać się będzie z rejonów wschodnich i południowych. Jednak nie na tyle, aby z niej zrezygnować — bowiem komfort przejazdu trasy takim busem w pełni rekompensuje jej długość.

Wygodne regulowane fotele pozwalają się zdrzemnąć, a udostępnione wi-fi pozwala oddać się rozrywce, wykorzystując czas spędzony w pojeździe. Trudno wyobrazić sobie długą podróż bez klimatyzacji, dlatego jest ona zapewniona w busie — jest to standardowe wyposażenie takich pojazdów. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość oglądania tv podczas jazdy — umożliwia to zamontowany ekran w kabinie pasażerów, co dodatkowo uatrakcyjnia wycieczkę. Co istotne, dzięki takiemu przewozowi można obserwować okoliczne miejscowości podczas całej trasy. Podróż busem na pewno też przypadnie do gustu turystom, którzy wolą unikać lotów samolotem.

brama branderburska

Nim termin podróży będzie ustalony, warto równocześnie sprawdzić noclegi. Zależnie od potrzeb można nocować w hotelu lub hostelu. Po wybraniu dogodnego terminu przejazdu i ustaleniu jego szczegółów oraz zarezerwowaniu noclegu, można śmiało zająć się planowaniem harmonogramu zwiedzania. Najlepiej zapisać sobie taki plan na telefonie lub na kartce. Dla osób, które w Berlinie będą po raz pierwszy, najważniejszym może być zobaczenie Bramy Brandenburskiej. Jej budowa rozpoczęła się w 1788 roku. Jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście — to symbol pokoju i wolności dla zjednoczonych Niemiec. Warty zobaczenia jest także budynek Reichstagu. Służy jako gmach parlamentu — budynek ten charakteryzuje się wspaniałą architekturą, która zachwyca przede wszystkim neobarokowym stylem oraz szklaną kopułą. Obiektem, który koniecznie trzeba zobaczyć jest mur berliński — symbol zimnej wojny. Pozwala to na głębokie przemyślenia na tematy historyczne. Ciekawym fragmentem pozostałości muru berlińskiego jest utworzona galeria prac artystów z całego świata — East Side Gallery. Rozpoznawalnym symbolem Berlina jest również Alexanderplatz ze słynną wieżą telewizyjną. Jej wysokość wynosi 368 metry i tym samym jest najwyższą budowlą w Niemczech.

Oprócz tych wspomnianych jest wiele innych zabytków oraz miejsc do zwiedzania. Liczne parki i muzea pozwalają na zrozumienie historii i atmosfery miasta. Berlin słynie również z restauracji wszystkich kuchni świata. Jest również szczególnie przyjazny dla osób unikających jedzenia mięsa — można znaleźć dużo restauracji wegetariańskich i wegańskich.

Jak widać, Berlin oferuje mnóstwo atrakcji i pozwala na spędzenie wspaniałego weekendu czy dłuższego urlopu. Taką wyprawą nie tylko pozwalamy sobie na moment wytchnienia i odpoczynku, ale mamy szansę poznać lepiej historię oraz kulturę Niemiec. Warto wybrać się na wyprawę również ze względu na bliskość tego miasta, co pozwala na łatwy dojazd. Ciekawym pomysłem jest wyruszenie busem z pomocą dobrego przewoźnika w gronie najbliższych. Dużą grupą znacznie przyjemniej zwiedza się miasto i co ważne, dzięki zbiorowemu transportowi można zaoszczędzić na przewozie.