Wśród Polaków często można spotkać opinię, że aby zarobić naprawdę godne pieniądze, należy brać pod uwagę wyjazd do Holandii. Kraj ten, jako członek UE daje duże możliwości zarobku, nie tylko przy plantacjach kwiatów, z których słynie, lecz również w innych popularnych branżach. Mowa o pracy na magazynie, przy produkcji, w przetwórstwie, rolnictwie czy w opiece medycznej. Co może nam zaoferować to państwo i co należy brać pod uwagę, wybierając się w tamte strony?
Zalety pracy w Niderlandach
Z punktu widzenia osób przybywających z Polski, korzystnych jest kilka kwestii. Przede wszystkim język — w porównaniu do innych popularnych krajów wśród migrantów zarobkowych, takich jak Niemcy czy Belgia, w Holandii wystarczy jedynie znajomość języka angielskiego. Jest to język obcy, którego większość osób uczyła się w polskich szkołach. Dodatkowo jest to język powszechnie używany i znany nie tylko w Europie, lecz na całym świecie. Możliwość posługiwania się nim w urzędach, jak i na co dzień w przestrzeni publicznej pozwala poczuć się pewnie i swobodnie. Trzeba przyznać, że nauka języka niderlandzkiego mogłaby być sporym problemem — jest on bowiem jednym z trudniejszych do opanowania. W przypadku pracy tymczasowej byłaby to raczej przeszkoda nie do pokonania.
Dodatkowym atutem są optymalne ceny najmu. Jeśli pracodawca nie zapewnia zakwaterowania, to koszty wynajmu na własną rękę są dosyć niskie w porównaniu chociażby z Wielką Brytanią, która jest popularnym celem podróży emigrantów zarobkowych z Polski. Dzięki cenom najmu bez problemu znajdziemy tanie zakwaterowanie w Holandii, na które nie będzie trzeba przeznaczyć dużej części wypłaty — w końcu celem pobytu ma być przede wszystkim zarobek.
Jeśli znamy język angielski i odpowiada nam oferta pracy w Holandii, należy spróbować swoich sił w tym państwie jeszcze z jednego powodu. Stawka za godzinę pracy jest wyższa w porównaniu np. do Niemiec. Często pracuje się tymczasowo na podstawie stawki minimalnej, dlatego warto porównać sobie ją do tej oferowanej w innych państwach. Holandia wypada na ich tle nie najgorzej.

O czym pamiętać jadąc do Holandii?
Aby móc dostać się do Holandii, jak i przebywać na terenie tego kraju, należy posiadać czytelny dowód osobisty lub paszport z aktualnym zdjęciem. Jest to jedyny wymóg, który trzeba spełnić, aby pozostać w Holandii na okres maksymalnie 4 miesięcy. W przypadku, kiedy planujemy dłuższy pobyt, powinniśmy zgłosić się do Basisregistratie Personen — w skrócie BRP. Jest to zgłoszenie meldunku, który można złożyć w każdym urzędzie gminnym, w punktach kontaktowych lub informacyjnych, inaczej dienst basisinformatie.
Co ciekawe, jeśli przebywa się u rodziny bądź przyjaciół bez umowy najmu, aby przedłużyć pobyt wystarczy oświadczenie właściciela lokum, w którym się przebywa, potwierdzający naszą obecność. Jeśli wybieramy się wraz z rodziną, niezbędne mogą się okazać odpisy aktów urodzenia dzieci lub dokumentów adopcyjnych czy odpis aktu małżeństwa.
Czasem do pracy nie wyrusza się w pojedynkę, lecz z grupą przyjaciół, ze współmałżonkiem czy rodzeństwem lub rodzicami. Nawet w ofertach pracy zleceniodawca potrafi zachęcać do zebrania większej liczby osób do wspólnej pracy. Pozwala to na szybsze skompletowanie załogi, a przyszli pracownicy są mniej onieśmieleni i łatwiej jest im razem wykonywać obowiązki. W związku z tym warto zorganizować również zbiorowy transport. Dobrym rozwiązaniem jest np. zamówienie busa z Polski do Holandii.
Podróż busem
Ważne, aby do podróży wybrać komfortowy środek transportu. Busem możemy dojechać nawet do małych holenderskich miejscowości — często spotyka się takie lokalizacje w przypadku pracy w rolnictwie, sadownictwie, ogrodnictwie czy przetwórstwie. Wybranie busa pozwala na dojazd dokładnie pod wskazany adres, bez przejmowania się dodatkowymi przesiadkami czy bilety na komunikację miejską bądź regionalną. Co istotne, w busach można wygodnie spędzić całą podróż — fotele w tych pojazdach są regulowane i wyprofilowane. Jeśli wyruszymy ze znaną sobie grupą osób, taka podróż może być mile spędzonym czasem.
W takich busach jest również możliwość oglądania telewizji — wspólnie można zobaczyć nawet kilka filmów podczas całej trasy. To jak wybrać się na maraton w kinie i równocześnie pojechać za granicę! Jeżeli chcemy sobie ułatwić podróż do Niderlandów, bus jest doskonałym wyborem jeszcze z jednego powodu. Może odebrać nas nawet z niewielkich miejscowości — takich, które nie posiadają dworca PKS czy PKP. Dzięki temu nie musimy planować skomplikowanej podróży złożonej z kilku przesiadek.
Warto również wspomnieć, że busy są wyposażone w klimatyzację. Dzięki temu nawet, gdy wybieramy się latem np. do pracy sezonowej, wysokie temperatury nie zmęczą nas podczas podróży. Atutem takich busów jest również ogólnodostępne Wi-Fi, które które umożliwi przeglądanie stron internetowych podczas dłuższej jazdy. Można w tym czasie poszukać dodatkowych informacji o przyszłym miejscu pobytu lub zaplanować trasę spaceru po holenderskiej miejscowości.
Biorąc pod uwagę wiele zalet pracy w Holandii, można pokusić się o stwierdzenie, że ten kraj ma szansę stać się w najbliższych latach najpopularniejszym kierunkiem obranym przez pracowników emigracyjnych. W Polsce wiele osób już od dawna wybiera się do Niderlandów, aby uzbierać pieniądze na budowę domu lub remont. Są i tacy, którzy decydują się na pozostanie za granicą i ułożenie sobie tam życia. Jest to zrozumiałe, aczkolwiek każdy z nich co jakiś czas wraca do swojego kraju odwiedzić rodzinę czy znajomych. Warto skorzystać z powyższych rad, aby uniknąć ewentualnych problemów związanych z wyjazdem zarobkowym do innego państwa Unii.