Niderlandy to państwo ciekawe pod wieloma względami. 1/4 jego powierzchni stanowi tzw. depresja, czyli teren znajdujący się poniżej poziomu morza. Klimat tam jest ciepły i umiarkowany, pomimo że kraj leży w pobliżu tych samych równoleżników co Polska. Jest tam o wiele cieplej z powodu sąsiedztwa Morza Północnego. Przyczynia się to do niskiej amplitudy temperatur w ciągu roku. Zimą rzadko obserwuje się np. przymrozki, a tym bardziej śnieg. Jednak wybierając się do Holandii należy brać pod uwagę silne, morskie wiatry — wtedy temperatura odczuwalna może być znacznie niższa od tej właściwej. Z tego powodu należy przygotować dodatkowe, cieplejsze ubranie. Nikt przecież nie chce zwiedzać będąc chorym czy wyziębionym.
Lokalizacje godne uwagi
Jeżeli mowa o zwiedzaniu, Holandia oferuje wiele możliwości turystycznych. Dla wielu osób Niderlandy kojarzą się bezpośrednio z ich stolicą — Amsterdamem. Miasto to cechuje się niezwykłą różnorodnością architektoniczną oraz kulturową. Warto wspomnieć o kilku ciekawych lokacjach, które można tam zobaczyć. Jest to m.in. muzeum Van Gogha — słynnego artysty holenderskiego, który jest dziś jednym z najbardziej rozpoznawalnych twórców na świecie. Będąc w tym mieście powinno się także odwiedzić dom Anny Frank, w którym poznamy szczegóły z jej życia i wojenne fakty. W stolicy są ponadto inne liczne muzea, w tym również nietypowe — tortur czy anatomiczne.
Wyjeżdżając poza Amsterdam, powinno odwiedzić się słynne Keukenhof w Lisse. Jest tylko jeden warunek do spełnienia — należy wybrać się tam wiosną. Są to słynne ogrody, które zajmują powierzchnię 32 ha. Co roku jest tam sadzone ręcznie ponad 7 milionów cebulek roślin, co przyczynia się do stworzenia niesamowitych dywanów kwiatowych. Warto pojechać także do sąsiedniej Hagi. Mianuje się ją stolicą administracyjną Niderlandów, ponieważ w tym jednym mieście znajdują się gmachy parlamentu, rządu jak i siedziba rodziny królewskiej. Ciekawą alternatywą dla zwiedzania zabytków Holandii jest wybranie się do parku miniatur Madurodam, w którym można zapoznać się ze wszystkimi słynnymi budowlami w pomniejszonej wersji.
Mniejsze, lecz równie ciekawe miasta znajdują się w środkowej i wschodniej części kraju. Na szczególną uwagę w przypadku turystów z Polski zasługuje Breda. Miasto to w czasie II wojny światowej zostało wyzwolone przez polskich żołnierzy pod dowództwem gen. Maczka. Jest tam zlokalizowany polski cmentarz wojenny, na którym spoczęli polegli. W tych okolicach można znaleźć mnóstwo zamków i budynków o ciekawej architekturze. Wśród równie interesujących miast można także wyróżnić Tilburg czy Nijmegen oraz zachodni Rotterdam.

Jak dotrzeć do celu?
Wybierając się do Holandii należy zastanowić się, z jakiego środka transportu najlepiej korzystać. Jeżeli zamierza się dojechać na miejsce swoim autem, trzeba brać pod uwagę, że podróż może zająć cały dzień. Ponieważ sama trasa — zależnie od lokalizacji z której się wyrusza jak i miejsca docelowego — może zająć około 8 do 14h. Dodatkowo do tego czasu należy doliczyć przerwy w jeździe przeznaczone na odpoczynek czy tankowanie paliwa. Inną alternatywą jest wybranie pociągu, jednak możemy być zmuszeni do sporej liczby przesiadek. Jedynie w przypadku wyruszania z Warszawy do Amsterdamu czeka nas jedynie przesiadka w Berlinie. Pozostaje jeszcze opcja lotu samolotem, lecz również w tej sytuacji należy zwrócić uwagę na lokalizację lotnisk. Główne porty lotnicze nie występują blisko centralnej i wschodniej części Holandii. Dlatego, jeśli zależy nam na bezpośrednim transporcie, warto rozważyć inną opcję.
Wygodny transport busem
Do tej części Europy można swobodnie dojechać zamówionym busem. Taki rodzaj transportu pozwala przede wszystkim na bezpośredni dojazd do nawet małych holenderskich miejscowości. Co więcej, miejsce rozpoczęcia trasy także jest dowolne — wszystko jest do ustalenia z przewoźnikiem. W ten sposób wyrusza się jednym busem całą rodziną np. na tydzień bądź długi weekend w Holandii. Bus wyposażony jest w bardzo wygodne, regulowane fotele, dzięki czemu podróż przebiegnie w optymalnych warunkach. Kluczową zaletą jazdy busem jest połączenie komfortu auta osobowego ze swobodą oraz przestrzenią umożliwiająca zabranie nawet sporego bagażu.
Dodatkowo, wybierając się tego typu pojazdem, można przez całą drogę obserwować holenderskie krajobrazy. Jeśli jednak za oknem nie ma akurat nic ciekawego, do dyspozycji pasażerów oddany jest ekran do oglądania filmów. Udostępnione jest również Wi-Fi. Podróż w takich warunkach pozwoli na pełne odprężenie się, co ułatwia zebranie sił na przyszłe zwiedzanie. W porównaniu do pociągów czy samolotów, nie ma konieczności dojeżdżania najpierw na stacje, lotniska czy przystanki. Bus przyjeżdża pod umówiony wcześniej adres. Co istotne, jest wyposażony w klimatyzację — bez niej pokonywanie trasy w lecie byłoby uciążliwe.
Wycieczka busem ma wiele zalet w porównaniu do innych środków transportu. Doświadczeni kierowcy przyczyniają się do bezpiecznej i komfortowej jazdy. Podczas dłuższych tras zapewnionych jest dwóch kierowców — dzięki czemu podróż przebiega sprawnie, a kierowca jest zawsze wypoczęty i gotowy do prowadzenia pojazdu.
Wyprawa do Holandii jest świetnym pomysłem na spędzenie przyjemnego czasu samemu bądź z bliskimi. Wiele ciekawym miast i miejsc pozwala w pełni poczuć klimat tamtego regionu. Nietypowe atrakcje i muzea czy ciekawa i kolorowa architektura to tylko kilka z nielicznych powodów, dla których należy wybrać się w ten słynny region Europy.