Zastanawiając się nad podróżą do państw zachodnich, warto zdecydować się na podróż do kraju kwitnących tulipanów! W Holandii, bo o niej mowa, można zwiedzić naprawdę dużo ciekawych lokalizacji i zasmakować potraw lokalnej kuchni. Jednakże jeśli interesuje kogoś, w jaki sposób myślą i zachowują się Holendrzy, a także jak żyją na co dzień, koniecznie należy głębiej zaznajomić się z ich kulturą, by dowiedzieć się co nieco na temat ich tradycji.
Nietypowe tradycje
Holendrzy są niezwykle ambitnym i ułożonym narodem. Jedną z wielu pożądanych przez nich cech jest punktualność. To niezwykle ważna kwestia nie tylko podczas oficjalnych spotkań w pracy, lecz również uroczystości rodzinnych, a nawet zwykłego wyjścia ze znajomymi „na miasto”. Spóźnialstwo jest odbierane jako oznaka braku szacunku wobec innych, dlatego wybierając się do holenderskich znajomych, należy unikać takiego zachowania.
Co więcej, udając się na urodziny do holenderskiego domu, powinno się składać życzenia nie tylko solenizantowi, lecz również jego bliskim. Należy pamiętać, że chcąc po prostu kogoś odwiedzić, koniecznie trzeba się zapowiedzieć, przynieść coś ze sobą np. wino bądź kwiaty, a także nie ściągać butów po wejściu do środka. Są to zwyczaje, które raczej nie są praktykowane czy znane w Polsce. Co jeszcze może nas zaskoczyć?
Przede wszystkim oszczędność Holendrów. Znani są z częstowania swoich gości jednym ciasteczkiem do kawy i — chociaż niekoniecznie wszyscy preferują tego rodzaju postawy — należy być świadomym takich praktyk, aby nie zaskoczyć się negatywnie tak niewielkim poczęstunkiem. Nie należy też czuć się urażonym — Holendrzy oszczędzają nawet na swoich codziennych, podstawowych wydatkach. Po prostu dużą wagę przywiązują do minimalizmu i nie aprobują trwonienia dużych sum pieniędzy na zbędne produkty czy wystawne życie. Dodatkowo mieszkańcy Niderlandów znani są ze swojego umiłowania swobody, są więc niezwykle liberalni oraz szczerzy i pewni siebie podczas wymiany poglądów.

Jedzenie i zwyczaje kulinarne
Potrawa, która najczęściej wprawia w zdziwienie obcokrajowców przybywających do Niderlandów, to frytki. Tym, co je wyróżnia, są dodatki. W Polsce spożywa się tę przekąskę z ketchupem, jednakże w Holandii tradycyjnie dodaje się do frytek tłusty majonez, sos orzechowy lub curry i często posypuje się je dodatkowo pokrojoną cebulką. Warto spróbować frytek w tym wydaniu, aczkolwiek jeśli preferuje się dodatek ketchupu zamiast majonezu, powinno liczyć się z tym, iż napotka się krytyczne spojrzenia bądź usłyszy nieprzychylne komentarze Holendrów.
Oprócz tego, w tym kraju niezwykle popularne są śledzie. Jednym ze znanych sposobów spożywania tych ryb jest… jedzenie ich w całości. Na szczęście, jeśli ktoś nie podołałby temu zadaniu, może zdecydować się na siekanego śledzia bądź podawanego na kanapce, z ogórkami lub cebulką.
Transport
Wybierając się do Holandii, dobrze jest skorzystać z busów — polecane firmy przewozowe relacji Polska-Holandia, znacznie usprawnią podróż i zapewnią komfort i wygodę. Warto więc zawczasu wybrać dobrego przewoźnika i zaplanować taką wyprawę. Natomiast będąc już w holenderskich miastach, warto przesiąść się na rower lub korzystać z komunikacji miejskiej — jest to bardziej ekologiczne niż podróżowanie własnym autem. Holandia znana jest z wielu użytkowników rowerów, można więc znaleźć je dosłownie wszędzie. Co więcej, z powodu niezwykłego umiłowania Holendrów do jazdy rowerem, często nie da rady dotrzeć do niektórych lokalizacji inaczej, jak właśnie tym jednośladem.
Stosunek do Polaków
Jeszcze kilkanaście lat temu, gdy pracownicy licznie wyjeżdżali do Niderlandów, nastawienie ich rodowitych mieszkańców do Polaków było niestety w większości negatywne. Wynikało to przede wszystkim ze znacznych różnic kulturowych, przez co łatwo pojawiała się wzajemna niechęć. Dziś wygląda to już nieco inaczej. Przede wszystkim Holendrzy rozumieją już, że bez pomocy pracowników z Polski tamtejsza gospodarka nie rozwijałaby się tak sprawnie. Po drugie coraz więcej przyjezdnych jest świadomych różnic kulturowych i ich nastawienie także uległo zmianie. Pokazuje to, że aby wzajemnie żyć w zgodzie, należy poznać kulturę państwa, do którego się udajemy, ponieważ nikt nie chce wywoływać negatywnych emocji spowodowanych niezrozumieniem zachowań i zwyczajów.
Podróż do Holandii może okazać się niezwykłym przeżyciem, pomimo że na pierwszy rzut oka naród ten nie różni się niczym od innych, przeciętnych zbiorowości zachodniej Europy. Doświadczenie innej kultury, pozornie niezbyt odległej, pozwala na poszerzenie horyzontów życiowych. Każdy z nas może zainspirować się holenderskim, oszczędnym stylem życia czy wolnością poglądów. W końcu tworzymy jedną, wielką, europejską rodzinę — warto czerpać więc od siebie nawzajem to, co najlepsze.