Schody na wieżę widokową

Jak przygotować się do podróży busem do Niemiec?

Każda podróż za granicę wymaga niezwykłej organizacji: pod względem pakowania ubrań i niezbędnych artykułów osobistych, a także posiadania ważnych dokumentów oraz stosownych oświadczeń czy ubezpieczeń. Aby nie doprowadzić do sytuacji, w której zastanawiamy się, czy mamy wszystko to, co jest potrzebne w trakcie przewozu, a także późniejszego pobytu, podpowiadamy, jakie kroki należy przedsięwziąć, aby wyjazd był udany i całkowicie bezproblemowy. Zapraszamy do lektury!

Krok 1: Podstawowe rzeczy osobiste

Dość oczywistą kwestią jest zabranie ze sobą w podróż niezbędnych rzeczy, z których korzystamy na co dzień – a więc ubrań, kosmetyków czy niewielkiego sprzętu w postaci m.in. suszarki do włosów. W zależności od celu wyjazdu warto wyposażyć się w ubrania, które będą odpowiednie do rodzaju wykonywanych czynności. Jeśli więc w planach mamy zwiedzanie, w naszej walizce powinna znaleźć się odzież dostosowana do aktualnych warunków atmosferycznych. Z kolei gdy wyjazd do obcego kraju odbywa się w celach zarobkowych, wówczas garderoba nie może być uznana za pełną bez stroju roboczego, zgodnego z obowiązującymi w danym kraju zasadami BHP.
Stary rynek w Bremen

Krok 2: Stosowne dokumenty

To konieczny i wręcz najistotniejszy punkt do odhaczenia na liście rzeczy do zabrania w podróż za granicę. Warto sprawdzić ważność poszczególnych dokumentów i oświadczeń, a więc dowodu osobistego, paszportu (jeśli jest on potrzebny), prawa jazdy bądź ubezpieczeń np. społecznych. Jeśli wybieramy się np. do Niemiec w celach zawodowych, szczególnie ważne jest zapoznanie się z systemem ubezpieczeń zdrowotnych. Będą one niezwykle przydatne, jeśli planujemy pobyt na dłuższy okres. Co warto wiedzieć na ich temat?
  • Zdrowotne ubezpieczenia niemieckie dzielą się na publiczne (GKV) i prywatne (PKV). Dostęp do pierwszych ma każdy obywatel, z kolei drugie opatrzone są stosownymi normami regulującymi korzystanie ze świadczeń.
  • Składki pobierane na publiczne ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech są zależne od dochodów. Oznacza to, że podstawą do ich pobierania jest dochód miesięczny brutto, z którego regularnie odciągana jest kwota na poczet dostępu do świadczeń zdrowotnych.
  • Składki prywatne mogą być opłacane przez obywatela we własnym zakresie, jednak ważna jest jedna kwestia: pracownik może ubezpieczyć się w sektorze prywatnym tylko wtedy, jeśli jego miesięczny dochód brutto przekracza limit ubezpieczenia publicznego.
  • Można skorzystać z dodatkowych świadczeń, np. dentystycznych lub szpitalnych. W takim przypadku składki nie są uzależnione od dochodów, a ich pobieranie zależy wyłącznie od wyrażenia chęci osoby zainteresowanej takim pakietem usług.

Podróż busem – o czym nie zapomnieć?

Planując wyjazd za granicę, należy wziąć pod uwagę, jakim środkiem transportu będziemy podróżować. Jeśli korzystamy z własnego samochodu, nie ma żadnych ograniczeń w zakresie bagażu ani zbędnych obaw o dokumenty potwierdzające prawo do przejazdu. W przypadku, gdy wyjazd odbywa się za pomocą zorganizowanego transportu, trzeba przestrzegać kilku zasad. To m.in. posiadanie tzw. umowy przejazdu, a więc ważnego biletu, najczęściej wystawianego na konkretną osobę (bilet imienny) oraz dokumentu poświadczającego dane znajdujące się na takiej umowie. Przejazd bez stosownego pozwolenia wiąże się z konsekwencjami w postaci kary finansowej bądź całkowitej odmowy do odbycia podróży. W jaki sposób najlepiej zapewnić sobie miejsce i prawo do przejazdu? Przewozy-skafander oferują darmową rejestrację online, podczas której dokonuje się wyboru daty, miejsca, ilości osób i godziny podróży. W ten sposób mamy pewność, że będziemy mogli skorzystać z busa do Niemiec z Warszawy lub innego miasta.
Wyjazd za granicę do państw znajdujących się w niedalekiej odległości od Polski nie musi być tak skomplikowany, jaki wydaje się podczas organizacji. Wystarczy zadbać o odpowiedni, bezpieczny transport i dopilnowanie wszelkich formalności, by móc wybrać się w podróż do sąsiadującego państwa. Możliwości, jakie oferują firmy przewozowe, znacznie ułatwiają organizację całego przedsięwzięcia.