Niemcy — cel podróży ludzi pracujących

Zaczynając rozglądać się za pracą w Niemczech, najlepiej przygotować listę najważniejszych rzeczy, nim dostanie się ofertę lub potwierdzi się przybycie do pracy. W jakim celu należy taką listę sporządzić? Wyjazd do pracy za granicę może być mocno stresującym przeżyciem — zostawia się rodzinę i znajomych, znane miejsca i codzienność, do której człowiek zdążył się przyzwyczaić. Są to bardzo duże zmiany w życiu — bo to nie tylko zmiana pracy, lecz otoczenia, trybu życia i możliwe, że również nauka nowego języka. Dodatkowe nerwy związane z tym, że zapomniało się ważnej rzeczy, nie zabrało się dokumentów czy dostatecznej ilości pieniędzy może znacznie utrudnić dostosowanie się do nowych okoliczności. O czym należy pamiętać i jak się przygotować do podróży?

Wyjazd do Niemiec — duże wyzwanie?

Kiedy już dostało się propozycję lub znalazło się ogłoszenie o pracę za Odrą, w pierwszym momencie czuje się ekscytację i pozytywne nastawienie. Jednak kiedy przychodzi do załatwiania pierwszych spraw z tym związanych, przychodzi otrzeźwienie. Ale nie taki diabeł straszny jak go malują. Przede wszystkim warto na początek ustalić dokładną lokalizację firmy, w której będzie się pracować. Należy przeanalizować połączenia komunikacji publicznej i możliwie jak najbliżej znaleźć pokój na wynajem. Przy poruszaniu się własnym pojazdem, bliska lokalizacja jest tak samo istotna — przecież nie warto marnować zarobionych pieniędzy na paliwo. Czasem pracodawca zapewnia zakwaterowanie i w tym momencie ma się jeden problem z głowy.

W sytuacji kiedy nie posiadamy własnego auta, należy zorientować się w ofercie przewozów do Niemiec. Korzystnym wariantem jest wybór przejazdu busem — w komfortowych warunkach i za optymalną kwotę można dojechać blisko celu. W przypadku lotów samolotem należy brać pod uwagę jeszcze transport z lotniska, co dodatkowo podnosi koszty podróży. W busie można znaleźć wygodne fotele, które wszystkie — w przeciwieństwie do siedzeń w pociągu — są skierowane do kierunku jazdy. Jest to o wiele wygodniejsze rozwiązanie i pomaga uniknąć problemów z chorobą lokomocyjną. Dodatkowo siedzenia są regulowane — pozwala to na wielokrotną zmianę pozycji w ciągu podróży, dzięki czemu na miejscu nie wysiada się obolałym i zmęczonym. Podróż busem pozwala również na uniknięcie przesiadek — a większość ludzi ich nie lubi.

busy

To, co wyróżnia podróż busem to również możliwość wyruszenia z mniejszych miejscowości — w przypadku lotnisk czy pociągów jesteśmy zmuszeni do wstępnego dojazdu na stację, dworzec lub lotnisko. Kiedy zamawia się busa, jest możliwość odbioru osób z umówionego adresu, co może oszczędzić czas i pieniądze. Ponadto w busie nie doświadczy się tłoku tak jak w pociągach czy podczas odprawy biletowej na lotnisku, na którą należy stawić się odpowiednio wcześnie. Jest to podróż w bardziej komfortowych warunkach — w busie jest i klimatyzacja i ogólnodostępne wi-fi. Dodatkowo podczas podróży można oglądać telewizję — pozwala to na rozrywkę w czasie jazdy. Dzięki temu taka trasa minie szybko i przyjemnie.

W porównaniu do innych środków lokomocji, do busa można swobodnie wstawić nie tylko bagaż podręczny, lecz również przedmioty większe gabarytowo. Dzięki temu, gdy zdecydujemy się na długi pobyt w Niemczech, mamy możliwość przewiezienia swojego dobytku. Można również zamówić busa wyłącznie do transportu przedmiotów potrzebnych do przeprowadzki, a samemu dojechać własnym autem lub drugim busem z siedzeniami – wszystko zależy od ilości przewożonych rzeczy.

Pomimo że ma być to wyjazd w celach zarobkowych, na początku takiej przygody powinno się odłożyć trochę pieniędzy. W jaką kwotę należy się zaopatrzyć? Najlepiej na podstawie szacowanych wydatków miesięcznych obliczyć minimum egzystencjalne. Musi starczyć na opłaty mieszkaniowe, żywność oraz artykuły higieniczne i inne tego typu produkty. Do tego warto doliczyć mały zapas na nieprzewidziane wydatki. Oczywiście wszystko należy szacować w euro.

Na koniec warto upewnić się jakie dokumenty potrzebne są, aby podjąć pracę w Niemczech podczas krótkiego pobytu. Najlepiej skontaktować się z przyszłym pracodawcą lub z pośrednikiem. Nie należy się z tym ociągać, ponieważ można nie zdążyć z formalnościami przed uzgodnionym terminem rozpoczęcia umowy. Standardowymi dokumentami, które należy mieć przy sobie to dowód osobisty oraz — jeżeli się posiada — prawo jazdy. Należy również mieć ze sobą kartę EKUZ — uprawniającą do podstawowej opieki zdrowotnej w Niemczech — dotyczy to przede wszystkim krótszych pobytów. Odpis aktu urodzenia jak i świadectwo ukończenia szkoły również będą potrzebne. Należy wspomnieć, że wszystkie dokumenty powinny być przygotowane w języku niemieckim.

Organizacja wyjazdu za granicę może być czasochłonna i zabrać sporo energii. Rezerwacja przewozu, znalezienie odpowiedniego lokum, przygotowanie dokumentów czy spakowanie wszystkich niezbędnych rzeczy — może to przerastać osobę, która jak dotąd nie wyruszała w dalsze podróże. Trzeba mieć na uwadze jednak, że praca za Odrą ma wiele zalet, m.in. wysokie zarobki oraz — jeśli chcemy pozostać tam na dłużej — korzystne świadczenia. Jeżeli dodatkowo kogoś fascynuje życie wśród niemieckiej kultury, zamierza nauczyć się języka czy uwielbia niemiecką kuchnię, to łatwiej będzie mu się dostosować do nowych warunków i szybko się zaaklimatyzuje. Pozostaje w takiej sytuacji tylko pracować i godnie zarabiać.