Belgia jako państwo założycielskie UE jest równocześnie jednym z najbardziej rozwiniętych w Europie. Wbrew pozorom jest to różnorodny kraj o ciekawej historii. Przybywając do Belgii, można się zdziwić, ile się nie znało faktów na jej temat. Z perspektywy osoby szukającej w tym państwie pracy, brak podstawowej wiedzy o nim może stanowić niemały problem. Aby uniknąć nieporozumień po przybyciu w celach zarobkowych do tego regionu Europy, warto zapoznać się z kilkoma ważnymi kwestiami.
Ciekawostki na temat Belgii
Belgia to kraj dziesięciokrotnie mniejszy od Polski — jej powierzchnia wynosi ponad 30 tysięcy km². Nie każdy zdaje sobie sprawę, że Belgia to monarchia konstytucyjna, na której czele stoi król Filip I Koburg. Może to być interesujące dla polskich emigrantów, z tego względu, że nasz ustrój jest republiką parlamentarną i nie posiadamy władzy monarszej. Dla zwolenników takiego ustroju kraj ten może się okazać idealnym miejscem do życia. Co ciekawe, w Belgii żyje około 70 tysięcy Polaków, co na ogólną liczbę mieszkańców, czyli prawie 12 milionów, jest znaczącą ilością. Tym bardziej że Belgia nie jest takim oczywistym wyborem wśród Polaków udających się na emigrację.
Jak dotrzeć do Belgii?
Aby bezpiecznie dotrzeć do Belgii, najlepiej zdecydować się na podróż busem, który oferuje nie tylko bezproblemowe dotarcie do celu, lecz również szereg innych udogodnień. Tego rodzaju pojazd jest wyposażony w klimatyzację, która pozwala dojechać do Belgii bez przegrzania się, co szczególnie wpływa na komfort jazdy podczas letnich miesięcy. Regulowane fotele umożliwiają dostosowanie siedzenia do swoich wymogów, co jest ważne podczas długich podróży.
Dodatkowo bus może nas zabrać z dowolnego miejsca w Polsce i zawieźć bezpośrednio do celu. Nie jest to możliwe w przypadku samolotów czy pociągów. W takich okolicznościach jest się zmuszonym dotrzeć najpierw na lotnisko czy stację kolejową, a te mogą być znacznie oddalone od naszego miejsca zamieszkania. Bus może odebrać nas z umówionego wcześniej miejsca, co jest niezwykle wygodne.
Busy zapewniają również większą przestrzeń na torby podróżne, niezbędne podczas wyjazdu do pracy. Specjalne schowki na bagaże pozwalają mieć je przy sobie przez cały czas podczas jazdy, co zapewnia komfort psychiczny. Natomiast w momencie skorzystania z usługi lotniczej jesteśmy zmuszeni oddać swój bagaż, a w przypadku samolotów i przesiadek, niestety istnieje ryzyko zagubienia oddanych walizek, ponieważ przekazujemy je obsłudze lotniska, która czasem popełnia błędy. W przypadku skorzystania z oferty przewoźnika i jazdy busem można zapewnić sobie spokojną podróż bez tego typu perypetii.
Inną opcją jest również dotarcie do Belgii własnym autem, jeśli się takowe posiada, aczkolwiek trud wielogodzinnej jazdy i późniejsze zmęczenie nie są zaletami tego rozwiązania. Dodatkowo rosnące ceny paliwa nie zachęcają do samotnej wyprawy do Belgii. Koszt wyjazdu samochodem osobowym, oszacowanym wyłącznie na podstawie zużytego paliwa wypada niekorzystnie, w porównaniu z ceną biletu za przejazd busem. Frustracja, wynikająca z nieznajomości nowych okolic czy przepisów drogowych, może dodatkowo skutecznie zniechęcić do takiej formy transportu. Skorzystanie z oferty przewozu zbiorowego busem pozwala zaoszczędzić nie tylko siły, ale również pieniądze. Co więcej, podczas jazdy można zrelaksować się, oglądając ciekawy film na telewizorze, który jest na wyposażeniu busa.

Poszukiwane zawody
W Belgii można stosunkowo łatwo znaleźć zatrudnienie w różnych branżach: budowlanej, rolniczej czy produkcyjno-przemysłowej. Poszukuje się przede wszystkim specjalistów budowlanych — murarzy, cieśli czy dekarzy oraz pracowników technicznych — elektryków, operatorów czy mechaników. Większość ofert obejmuje właśnie tego rodzaju zawody wraz z pracami sezonowymi, takimi jak zbiór owoców i warzyw, sortowanie czy prace magazynowe. Mimo wszystko można również trafić na oferty kierowane do pracowników medycznych: lekarzy, pielęgniarek czy dentystów, co wskazuje na wyraźny niedobór pracowników tego sektora.
Język i formalności
Z jednej strony umiejętności w tego typu branżach są najważniejsze, jednakże należy pamiętać, że w Belgii funkcjonują aż trzy języki urzędowe — flamandzki (in. niderlandzki), francuski i niemiecki. W przypadku chęci zdobycia pracy na stanowiskach biurowych czy związanych z szeroko pojętą komunikacją lub w obsłudze klienta ciężko byłoby się porozumieć bez znajomości języka. O ile większość Belgów zna podstawy angielskiego, to na co dzień nie posługują się nim aż tak chętnie. Dlatego warto zorientować się, jaki obowiązuje język urzędowy w regionie, do którego chcemy się udać.
W północnej części Belgii (Flandrii) głównie posługuje się językiem flamandzkim, natomiast na południu, czyli regionie zwanym Walonią, obowiązuje język francuski. Na niektórych obszarach popularny jest również język niemiecki. Jednakże w przypadku prac sezonowych znajomość ojczystej mowy Belgów nie jest wymagana, dlatego brak umiejętności językowych nie jest znaczną barierą na drodze w poszukiwaniu pracy w tym kraju.
Czy w przypadku znalezienia ciekawej oferty pracy w Belgii powinniśmy przygotować jakieś dokumenty? Aby wjechać do tego państwa, wymagane jest posiadanie jedynie dowodu tożsamości w postaci paszportu lub dowodu osobistego. Aby przebywać na terenie Belgii do maksymalnie 90 dni, nie jest potrzebny żaden dokument. Jako mieszkańcy państwa UE posiadamy prawo do swobodnego poruszania się przez granice państw członkowskich, w tym Belgii. Natomiast co w przypadku chęci dłuższego pobytu w związku z pracą?
Jeśli posiadamy już umowę o pracę, to spełniamy warunek, dzięki któremu możemy przebywać na terenie Belgii dłużej niż trzy miesiące. Tak samo w przypadku posiadania zarejestrowanej działalności gospodarczej czy po prostu aktywnego poszukiwania pracy w tym kraju. Studenci uczący się na belgijskiej uczelni i posiadający ubezpieczenie zdrowotne również mogą przebywać dłużej niż 90 dni. W przypadku, jeśli odwiedza się rodzinę czy znajomych i ma się za co utrzymać oraz ubezpieczyć zdrowotnie, także można przebywać na terenie Belgii powyżej wspomnianego okresu czasu.
Aby podjąć słuszną decyzję w sprawie wyjazdu zarobkowego, należy wziąć pod uwagę wiele aspektów. Najważniejsze, aby zorientować się, czy są poszukiwani pracownicy w naszej specjalizacji lub czy jesteśmy w stanie dostosować się do wymogów interesującego nas stanowiska. Możliwości są spore, ponieważ w wielu sektorach rynku pracy w Belgii brakuje pracowników. Jeśli dobrze przygotujemy się do wyjazdu, zorganizujemy transport i otrzymamy zatrudnienie, może okazać się, że praca w Belgii to jest to, co nas satysfakcjonuje i jest źródłem godnego zarobku.