pasażerowie wychodzący z metra

Transport po holendersku

Niderlandy to doprawdy wspaniały kraj. Jest on wysoko rozwinięty gospodarczo, oferuje świadczenia zdrowotne na wysokim poziomie, na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat niezwykle rozwinął się technologicznie, a obywatele szczególnie dbają o środowisko naturalne. Spośród wielu zalet warto zwrócić uwagę również na transport. W końcu Holandia sprzedaje sporo usług transportowych oraz leży między Niemcami a Belgią. Czy z tych powodów również można rozpatrywać transport jako zaletę Holandii?

Niezwykle ważna gałąź gospodarki

Patrząc na to, w jak pragmatyczny i rzetelny sposób rozwiązuje się w Holandii kwestie transportu, można by stwierdzić, że jest to dla tego państwa kluczowa kwestia. Ciekawym tego przejawem jest stworzenie systemu OV-chipkaart. Jest to rodzaj biletów komunikacji miejskiej i międzymiastowej. Mają one postać zaczipowanych kart i mogą również spełniać rolę karty imiennej. Podobne rozwiązania można spotkać w dużych, polskich miastach, jednakże u nas nie mogą być one stosowane na terenie całego kraju.

Drogi i koleje w Niderlandach tworzą najgęstszą sieć wśród wszystkich państw UE. Można się domyśleć, że Rząd Holandii przeznacza rocznie na rozwój i utrzymanie transportu spore sumy pieniędzy. Pomimo tego, bilety komunikacji publicznej w porównaniu z innymi kosztami życia wcale nie wydają się kosztowne.

Rowerów więcej niż ludzi

Jest jednak coś specyficznego, co można zauważyć w Holandii — to szczególne zamiłowanie do rowerów. Statystyka nie kłamie: dane z roku 2020 pokazują, że na jednego mieszkańca Holandii przypada 1,35 roweru. Skąd się wzięła ich popularność? Zdecydowanie się na rowery było podyktowane trudnymi warunkami panującymi w Holandii. Pod koniec XIX wieku, sprowadzane z innych państw, zaczęły robić furorę, ponieważ wtedy Holandia była często zalewowym obszarem, z niszczejącymi, wąskimi drogami. Na początku jako towar luksusowy, z czasem, za sprawą zmniejszenia kosztów produkcji, stały się dostępne dla coraz większej liczby obywateli. Zamiłowanie do tych jednośladów z równoczesnym naciskiem na odrębną infrastrukturę rowerową spowodowało, że wielu Holendrów podaje rower jako swój główny środek transportu.

rower z serem

Dojazd do pracy „na Holendra”

Niewielu Polaków zapewne dojeżdża do pracy rowerem. W porównaniu do Holandii teren Polski jest nizinno-wyżynny, co znacznie utrudnia sprawne poruszanie się rowerem. Niderlandy za to są niemalże w większości płaskie — sprzyja to więc jeździe rowerem. Co więcej, Holendrzy, znani ze swojego oszczędnego trybu życia, już od dawna preferują rowery, ponieważ jest to jeden z najtańszych środków transportu. Istotny wpływ na to ma również fakt, że pracodawca przekazuje swoim pracownikom, którzy dojeżdżają do pracy rowerem, dofinansowanie. Takie formy wsparcia można było już obserwować w 1950 roku!

Turystyka w duchu eko

Aby jako turysta dostać się do Holandii, najlepiej zdecydować się na transport zbiorowy. Jest to zgodne z postawą obywateli Niderlandów i dodatkowo najtańsze rozwiązanie. Najbardziej ekologicznym wyborem jest przejazd busem. Będzie to lepsze rozwiązanie niż przemieszczanie się własnym autem czy samolotem. W obu przypadkach spalane są pokaźne ilości paliwa, a co za tym idzie, uwalnia się również sporo spalin.

Dodatkowo dzięki zdecydowaniu się na ten rodzaj transportu jesteśmy w stanie uniknąć zbędnych przesiadek. Co więcej, busy jadące do Holandii mogą zabrać nas dosłownie z każdego miejsca w Polsce — nawet z tak odległych województw jak lubelskie, podlaskie lub podkarpackie.

Inną, równie korzystną dla środowiska alternatywą, może być pociąg, jednak w tej sytuacji czas podróży może się nieco wydłużyć. Na tak długiej trasie z pewnością pojawi się także konieczność przesiadki.

Jak widać, transport w Holandii ma niezwykle duże znaczenie dla jej wszystkich mieszkańców. Nie tylko jest to znacząco finansowana część gospodarki, lecz również charakterystyczny znak rozpoznawczy całego kraju. To właśnie rowery, jako popularne środki transportu, obok tulipanów i wiatraków, bezpośrednio kojarzą się z Holandią, Dobrze zorganizowany, proekologiczny transport zbiorowy czy praktyczne rozwiązania biletowe tym bardziej sprawiają, że transport Holandii można zaliczyć do największych atutów tego regionu.