Brama Brandenburska

Zwyczaje w Niemczech – jak nie popełnić faux pas?

Nie od dziś wiadomo, że co kraj to obyczaj – nawet jeśli mówimy o państwie, które graniczy bezpośrednio z naszą ziemią ojczystą. Planując zatem wyjazd za granicę, czy to w celach zarobkowych, czy wyłącznie rekreacyjnych, warto mieć świadomość, że możemy spotkać się z zupełnie innymi zwyczajami niż te, które znamy na co dzień. Jednym z często obieranych kierunków wyjazdowych są Niemcy – kraj, który jest na wyciągnięcie ręki. Czego można spodziewać się po zwyczajach, jakie panują w tym kraju i o czym warto pamiętać? Zapraszamy na krótki przewodnik!

Po pierwsze – punktualność!

Masz w zwyczaju spóźniać się do pracy, na umówione spotkania biznesowe bądź rodzinne? To pierwszy sygnał oznaczający trudności w Niemczech. Obywatele tego państwa są niezwykle punktualni i nie dopuszczają do sytuacji, w której nie przybędą w dane miejsce na czas. W mniemaniu Niemców zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest pojawienie się na spotkaniu nawet 15-20 minut szybciej niż spóźnienie choćby o 1 minutę. Oczywiście – zdarzają się wypadki losowe w postaci utrudnień w ruchu, nagłych awarii czy sytuacji prywatnych. Co najlepiej zrobić, kiedy nie możemy dotrzeć na miejsce o czasie? Wystarczy wykonanie jednego telefonu, by uprzedzić daną osobę o ewentualnym spóźnieniu. Niemcy nie przepadają także za odwoływaniem spotkań w ostatniej chwili, zwłaszcza kiedy jedna ze stron oczekuje już w ustalonej lokalizacji. Tego rodzaju zachowanie uchodzi za niegrzeczne i nieprofesjonalne, a także wiąże się ze zmianą planowanego trybu dnia. Niemcy skrupulatnie przestrzegają swoich planów, dlatego każda tego typu sytuacja potrafi wyprowadzić ich z równowagi. Zatem jeśli planujesz wyjazd i skorzystasz w tym celu z przewozów do Niemiec np. z Lublina, musisz brać pod uwagę dotrzymanie wszelkich terminów i godzin, zwłaszcza jeśli jeszcze w tym samym dniu czeka Cię ważne spotkanie.

Ekologia ponad wszystko

Niemcy należą do grupy osób, dla której bardzo istotne jest dbanie o środowisko. Wybierając się do tego kraju, niezależnie od długości swojego pobytu, warto wziąć pod uwagę przestawienie się na ekologiczny tryb życia. Segregowanie odpadów, korzystanie z wielorazowych opakowań czy ograniczanie plastiku to tylko jedne z wielu czynności, jakie codziennie wykonują Niemcy na rzecz ochrony środowiska. Pragną też mieć zawsze czyste powietrze, a więc przykładają szczególną uwagę do ilości emitowanych spalin i gazów cieplarnianych do atmosfery. Im mniej wydzielanych oparów, np. z samochodów osobowych poruszających się po drogach, tym lepiej, dlatego tak powszechne są pojazdy z silnikiem elektrycznym bądź hybrydowym. Co ciekawe, na przednich szybach samochodów, które są dopuszczone do ruchu w Niemczech, często można zobaczyć zieloną, okrągłą naklejkę, sugerującą możliwość wjazdu do stref niskoemisyjnych.
Budynek Średniowieczna Kratownica

Gramatyka w codziennej mowie

Nie chcesz popełnić błędu podczas zwracania się do kogoś w trakcie rozmowy? Musisz wiedzieć, że Niemcy posługując się swoim ojczystym językiem przywiązują szczególną uwagę do zwrotów grzecznościowych – dlatego też nie od razu przejdą na „Ty” (tak jak robią to m.in. Amerykanie). Popularne jest zwracanie się do obcych, sąsiadów czy osób z pracy, z którymi nie pozostajemy w bliższej relacji, za pomocą zaimka osobowego „Sie”, oznaczającego „Pan/Pani”. Jeśli podróż do Niemiec wciąż przed Tobą, najlepszym rozwiązaniem będzie przećwiczenie zwrotów, aby nie popełnić tak zwanego faux pas, kiedy będziemy chcieli poprosić kogoś np. o pomoc we wskazaniu drogi. A w jaki sposób przywitać się z nieznaną osobą? Czy można podać jej rękę, czy wystarczy skinienie głowy? Obydwie formy będą jak najbardziej poprawne i zgodne z obowiązującą etykietą. Ważne jest, aby nie uciekać się do rozwiązań w postaci pocałowania ręki czy policzka – Niemcy uznają ten czyn za nietaktowny.
Wybierając się w podróż do sąsiedniego kraju należy brać pod uwagę powyższe zasady, których przestrzeganie uchroni nas m.in. przed społecznym ostracyzmem. Warto zapoznać się także z obowiązującymi zwyczajami i świętami niemieckimi, aby podczas ich trwania wpisać się w panujący wówczas klimat. Miasto już wybrane? Czas skorzystać z wygodnych przejazdów busem do Niemiec i zwiedzić nieznane obszary!